Középpontban a gyermekek lelki egészsége, pszichológussal és gyógypedagógussal beszélgettünk a témáról.
A legtöbb szülő számára fontos gyermeke testi-lelki egészsége, így kérdések sokasága motoszkál bennük: biztos jó anya/apa vagyok? Jól nevelem a gyermekemet? Megadok neki mindent, amire szüksége van? Gyermeknap alkalmából most az apróságok lelki egészségére fókuszálunk, Rácz Tünde pszichológussal és Vetró-Kremzel Piroska gyógypedagógussal beszélgettünk.
Szakemberek szerint a szülőknek csemetéik egészséges lelki fejlődőse érdekében minden nap tenniük kell, ahogy fogalmaznak: mutassanak cselekvő szeretetet, figyelve mindeközben a határokra, a kiszámíthatóságra, a pozitív visszajelzésekre.
– Anyaként és szakemberként is sok esetben tapasztalom, hogy a szülők magukra hagyják a gyermeküket nem csak az adott helyzettel, az élményekkel is. A nevelési nehézségek szerintem emiatt alakul ki. Tudatosan figyelni kell tehát arra, hogy beszélgessünk a gyermekünkkel – vallja Rácz Tünde.
Az elhagyatottság általában határtalanságot is jelent. Sarkalatos pont tehát a határok megszabása, és annak következetes betartása, hiszen könnyű átesni a kényelmesség, vagy épp a túlzott liberális nevelés oldalára. – Sok szülő vallja, hogy ő barátja szeretne lenni gyermekének. Lehetünk alkalmi játszótársak vagy beszélgetőpartnerek, de a gyereknek alapvetően szülőre van szüksége. Tudom, hogy ezzel sokan nem értenek egyet, de a munkám során azt tapasztalom, ezen a ponton nagyon el lehet csúszni, ami végül érzelmi bizonytalansághoz is vezethet – emelte ki a pszichológus.
A cselekedetet ítéld meg, ne a gyereket
A szakemberek szerint az érzelmi biztonsághoz elengedhetetlen a szülő kiszámíthatósága, hogy a gyermek tisztában legyen cselekedeteinek következményeivel, és tudja, mit várnak el tőle a felnőttek. Vetró-Kremzel Piroska gyógypedagógus kiemelte, nagyon fontos, hogy a cselekedetet ítéljük meg, és ne magát a gyermeket, hiszen őt feltétel nélkül szeretjük. Tudatosítani kell a kicsikben: ha rosszat csinált, anya attól ugyanúgy szereti őt – hangsúlyozta.
A feladat nem könnyű, sem a gyermeknek, sem a szülőnek, hiszen az elvárások tekintetében is kérdések sora vetődik fel, így például a kitörő érzelmek kezelése. A szakértők szerint a gyermek számára mindig a szülő a minta, érdemes tehát elgondolkodni azon, vajon minden felnőtt tudja kezelni a saját indulatait?
– Ha a szülő szabadjára engedi az indulatait, akkor hogyan várja el gyermekétől, hogy ő viszont mindezt szabályozni tudja magában? Ezért először a szülőnek kell megtanulnia kontrollálni érzéseit, mert így tud tenni a gyermekéért is – emelte ki a gyógypedagógus.
A lelki fejlődés érdekében a gyermekek kapjanak pozitív visszajelzéseket és élményeket, mert így alakul ki az egészséges énképük. Tartsuk szem előtt a kicsik életkori sajátosságait, és fontos, hogy érzelmi tűrőképességeikről se feledkezzünk meg. Mai, rohanó világunkban, ahol a teljesítménykényszer nyomása alatt éljük mindennapjainkat, a gyermekektől is túl sok az elvárás. Annak érdekében, hogy egészséges felnőtté váljanak, segítsük őket, hogy felnőtté válni ne annyit jelentsen, átléptek egy bizonyos életkort.
Az érzelmi biztonság, a pozitív példa, az odafigyelés mind a szeretet megnyilvánulásai. Minden szülő érzi a szeretetet, de ennek aktív cselekvésként is meg kell nyilvánulni. Legyen cselekvő a szeretetünk!
forrás: oroscafe.hu
Fontosak a pozitív visszajelzések és élmények (Fotó: Rajki Judit)